facebook
youtube
google_plus
pinterest
  • По света
    • Европа
    • Азия
    • Африка
    • Северна Америка
    • Южна Америка
  • Важно
  • България
  • Вкусно
  • За сайта
  • Галерия

Blog Post

Първи впечатления от остров Бали – част 1

13 апр. 2015
0 Comment
hobby-trip
Jimbaran, Бали, бензин, Денпасар, квартира, Кута, моторчета

След пристигането на острова, ни трябваха 3 дни, за да се възстановим и да свикнем с часовата разлика. Не е голяма в сравнение с България, но не е и малка – +5 часа.

Климатът, разбира се, е тропичен и като излязохме от летището в Денпасар с дебелите якета, хората ни гледаха странно (вечерта в 21:00 в столицата на Бали беше 28 градуса). Веднага след летището шофьорът ни попита дали ще вечеряме – отговорихме му положително. Каза ни, че знае подходящо място и ни закара на брега на Индийския океан на Jimbaran – плаж с много традиционни заведения за хранене за което ще разкажем по-нататък.

Стаята за гости, в която отседнахме след предварителна резервация, се оказа точно това, което очаквахме, че и повече. Голяма спалня, гардеробче, телевизор с кабелна телевизия, шкафче, самостоятелна баня с топла вода. Да знаете, че топлата вода по такива места е лукс. Не защото е много скъпа, а защото няма много смисъл от нея. Водата от чешмата е между студена и хладка и е чудесна за къпане. Ако искате да изстудите нещо на мивката под течаща вода, няма да успеете. 🙂

Хората, които работят тук, са много добри. Едно от момчетата говори английски малко (колкото и аз), така че се разбираме прекрасно. :). Наемът за стаята е 170 долара за един месец. Няма включени закуски и изчистването на стаите е един път седмично. Прането на дрехи е или собственоръчно, или в обществена пералня – за 1 кг пране плащате 6000 рупии (около 80 стотинки).

Обществена пералня в Кута, Бали

Хората в Кута, Бали, са много дружелюбни и усмихнати. Квартирата ни в Кута е в покрайнините на града, уличките са много тесни (по някои от тях трудно се разминават автомобил и малко моторче) и макар че няма улично осветление, вечерта обстановката е спокойна. Както навсякъде, така и тук големите хранителни вериги за бързо хранене имат клонове, но ние сме свикнали да пробваме местна храна на местата, на които ходим. Почти всяка вечер излизаме около 22:00 или за вечеря навън, или да разузнаем наоколо, или просто да се насладим на хората и колорита на страната.

Уличките са тъмни, осветлението е само от фаровете на колите, мотопедите и от прозорците на къщите, само ние сме различни в поне от 500 метра радиус от мястото, където живеем, и това разбира се, не пречи всеки втори да ти каже здравей, всеки трети да ти се усмихне, а всеки десети да те заговори, макар и на развален английски. Хората ни питат къде сме отседнали, харесва ли ни Бали, за колко време сме тук, запознаваме се с тях (имената са малко странни, но след многобройно повтаряне и смях с глас ги научаваме).

Мисля, че хората тук са родени на моторчета. Като започнем от бебета още (майките карат бебетата си на моторчета във всевъзможни пози), преминем през малките деца (на 8-10 години вече карат мотопеди, макар че нямат книжки), юношите, хората от 20-50 г., и стигнем до хората в напреднала възраст (50-80 години) – всички те карат мотопеди.

На път за училище 1 - Кута, Бали
Деца на училище - Кута, Бали
Сутрин за училище в Кута, Бали
Баща с момиченце на мотопед - Кута, Бали
А това е обикновено скутерче Honda - Кута, Бали
След краят на работният ден на моторче в Кута, Бали

Свикват с движението (което е отляво) и почти не слизат от моторчетата. Проблемът със зареждането е решен кардинално – можеш да си купиш бензин от кварталната бакалия в шише от водка Абсолют. :). Дори да не е в бакалията, има много на често (максимум през всеки 500 м) хора, които продават бензин.

Бензин в шишета от водка - Кута, Бали

Спирате с моторчето до него, изважда фунията, налива ви в резервоара, плащате му 8000 рупии (около 50-60 цента) и всичко е отлично. А това са кадри от движението по улиците на Кута, Бали. Хората почти постоянно използват клаксон – преди да изпреварят, преди да навлязат в кръстовище, когато сменят светлините от къси на дълги, когато те поздравяват и дори когато те псуват 🙂 . 

Следва >

About the Author

Social Share

  • google-share

Leave a Reply Отказ

*
*

Кой ден е днес

януари 2023
П В С Ч П С Н
« сеп.    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Азия

  • Пристигане и трекинг в САПА
  • Пътуване с автобус от Ханой до САПА
  • Първи впечaтления от Виетнам
  • Дегустация на кафе Kopi Luwak
  • Незабравимо пътуване и ходене по нервите

Последни публикации

Портрет на момченце - SAPA

Галерия снимки от САПА

30 сеп. 2015
сандвичи в Муй Не

Храната в Муй Не

19 сеп. 2015
Трекинг в САПА

Пристигане и трекинг в САПА

23 юли 2015
Печено свинско на скара в Банкок

За любителите на скарата и пърженото в Банкок

15 юли 2015
Закуска в Банкок

Закуска от улицата в Банкок

12 юли 2015

Разходка с метрото до площад Таксим и разузнаване как се стига до летището

08 апр. 2015

Как да спестим 80$ и да разгледаме голяма част от Истанбул?

07 апр. 2015

Посещение на аквариума Тюркуазу, Египетския пазар, ядене на прясна риба и още нещо

23 мар. 2015
Трекинг в САПА

Пристигане и трекинг в САПА

23 юли 2015
Sleeping bus SAPA

Пътуване с автобус от Ханой до САПА

02 юли 2015
Hanoi Culture Hostel

Първи впечaтления от Виетнам

14 юни 2015

Как да оползотворим един уикенд? Разходка до Бистришкия водопад

16 мар. 2015

Каква фотографска техника използва единият от нас?

04 апр. 2015

Какво сме замислили да правим?

25 мар. 2015

От къде започна всичко?

23 мар. 2015